Vítejte na stránkách leteckého muzea druhé světové války. Doporučené minimální rozlišení Vaší obrazovky nutné pro prohlížení stránek je 1024x768 bodů. Vaše současné rozlišení je bodů.

Novinky


24. listopad 2006

Nově je předělaná celá sekce Sovětského letectva. V italské sekci jsem doplnil chybějící krátké popisy v rozcestníku letounů.


21. listopad 2006

Delší dobu jsem neměl čas se leteckému muzeu věnovat, a tudíž se zde nic nového neoběvovalo. Nyní by však měli být novinky pravidelně co týden. Zásadní změnou je změna vzhledu stránek a přepsání kódu stránek ze stařičkého HTML 3.2 na XHTML 1.0 Strict (zatím mám hotové jen části a nějaký čas to ještě zabere). Výsledkem by měli být stránky které se budou stejně zobrazovat ve všech hlavních prohlížečích, kód stránek bude jednodušší a přehlednější, vypadnou z něho všechny archaické atributy což by mělo zrychlit načítání a v budoucnu by do stránek rád dodělal i možnost vyhledávání.

Zatím je téměř kompletně předělaná část Italského letectva, do konce listopadu bude následovat Francie a pravděpodobně i blok SSSR.

V nové Italské sekci je i jedno nové letadlo, a to:

Avia LM-02 - bombardovací kluzákový letoun (Itálie)

Jedná se o bombardovací kluzák které chtělo Italské vojenské letectvo použít při překvapivém útoky na Gibraltar. Kluzák s nákladem dvou pum po 820 kg, měl být vlečený rychlostí 280 km/h za třímotorovým bombardérem SM-79 ve výšce asi 4000 m do vzdálenosti 20 až 30 km od cílové oblasti, tedy Gibraltaru. Kdyby byl v této výši uvolněn, doklouzal by při poměru 1:10 do takové vzdálenosti, aby mohl bezpečně a přesně umístit střemhlavým letem při mezní rychlosti 540 km/h pumy na cíl. Protože by se kluzák přibližoval tiše, nevzbudil by pozornost protivzdušné obrany a překvapení by bylo dokonalé. Rychlost střemhlavého letu by stačila k tomu, aby se kluzák po odhozu pum znovu vznesl do výšky potřebné k tomu, aby doklouzal na španělské území. Tam by pilot vyčkal příjezdu italské ponorky, s níž by se vrátil domů. Masové nasazení kluzáků by mohlo znamenat dosti tvrdý úder proti nenáviděné gibraltarské pevnosti.


1. března 2006

Dnes jse mpřidal do sekce letectva USA nový letoun, a to:

Consolidated-Vultee XP-81 - dálkový doprovodný stíhací letoun (USA)

Letoun XP-81 je výsledkem zadání na vypracování projektu dálkového doprovodného stíhacího letounu schopného doletu minimálně 2010 km, dostupu 11 250 m a max. rychlosti ve výšce 800 km/h. Přesto že se výrobci podařilo zadání splnit, konec války a nástup proudových motorů zabránil sériovému využití tohoto bezpochyby zajímavého letounu.