Kniha Nebeští jezdci Filipa Jánského - literární předloha ke stejnojmennému filmu Jindřicha Poláka
Kniha Filipa Jánského, vlastním jménem Richarda Husmanna, Nebeští jezdci se stala literární předlohou stejnojmenného filmu Jindřicha Poláka. Poprvé byla vydána na šťastném (vzhledem k okolnostem) počátku šedesátých let a i kvůli stylu, jakým byla napsána si získala velkou popularitu. Ostatně to, že podle ní vznikl film, je toho výmluvným důkazem. Nicméně kniha, byť se v některých pasážích liší od filmu, si získala své čtenáře i v dalších letech. Díky tomu tak mohla vyjít jen česky šestkrát, a to:
Poprvé v roce 1964,
podruhé v roce 1965,
potřetí v roce 1967, kdy film připravoval k realizaci, a to byli Nebeští jezdci vydání nejen česky,
ale poprvé (a zatím naposled) slovensky s názvem Nebeskí jazdci.
Čtvrté vydání vyšlo rok po natočení filmu, tj. v roce 1969.
Zdaleka největší náklad ale měla kniha v roce 1990 a byl o ni takový zájem, že byla ve stejném roce i dotištěna.
Zatím naposledy byli Nebeští jezdci vydáni v roce 2003, a to na základě vydání z roku 1990.

Kniha si získala svou popularitu i v zahraničí a mohli si ji tak přečíst v
Německu (1970) pod názvem Die Himmelsreiter,
Rumunsku (1974) pod názvem Cavalerii cerului,
Anglii (1969) pod názvem Riders in the Sky
a v Maďarsku, kde vyšla dokonce dvakrát - v letech 1967 a 1990 a kde nese název Égi lovasok.

některá z těchto vydání mám, ale stále hledám to německé, anglické, druhé maďarské a dotisk český z roku 1990. pokud byste o nich věděli, dejte mi prosím vědět. děkuji.

oznámení o knize nebeští jezdci
první české vydání knihy filipa jánského nebeští jezdci druhé české vydání knihy filipa jánského nebeští jezdci třetí české vydání knihy filipa jánského nebeští jezdci první slovenské vydání knihy filipa jánského nebeští jezdci - nebeskí jazdci první maďarské vydání knihy filipa jánského nebeští jezdci - égi lovasok čtvrté české vydání knihy filipa jánského nebeští jezdci první anglické vydání knihy filipa jánského nebeští jezdci - riders in the sky die himmels reiter

Jniha popisuje osudy československých letců - příslušníků bombardovací perutě RAF - za druhé světové války ve Velké Británii, a to nejen jejich operační lety, ale i jejich život mimo službu. Zachycuje také, kvůli zkušenosti jedné z hlavních postav, pocity letců těžce postižených válečnými zraněními, jejich znovuzapojení do společnosti, popřípadě návrat do operační služby. Filip Jánský v knize neopomíná ani zkušenosti letců, kteří museli nouzově přistát a strávili mnoho dní na záchranném člunu, kdy neměli jistotu, že budou zachráněni.